Звіт за 2016-2021 рр.

Куди подавати декларацію (звіт) і сплачувати податок при зміні суб'єктом господарювання адміністративного району

ПРО НАУКОВО-ДОСЛІДНУ РОБОТУ НАУКОВОЇ ШКОЛИ

З РОЗРОБКИ КОМПЛЕКСНОЇ ТЕМИ

«ТЕОРЕТИЧНІ І ПРАКТИЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ ПРОЦЕСАМИ КОМПЕТЕНТНІСНОГО СТАНОВЛЕННЯ МАЙБУТНЬОГО УЧИТЕЛЯ ФІЗИКО-ТЕХНОЛОГІЧНОГО ПРОФІЛЮ »

(заключний)

Керівник НДР доктор педагогічних  наук, професор                Петро АТАМАНУК

2021

Комплексна науково-дослідна тема: “Теоретичні і практичні основи управління процесами компетентнісного становлення майбутнього учителя фізико-технологічного профілю” за номером 0116U008409 виконувалась з 06.12.2016 по 31.12.2021 і спрямовувалась на дослідження та розв’язання проблеми формування власного педагогічного кредо як процесу цілеспрямованого управління процесом професійного становлення майбутнього фахівця на рівнях змістовно-діяльнісних і діяльнісно-особистісних компетентностей і світогляду.

 

Результати дослідження:

2017 рік

Розроблено змістове та методичне забезпечення підготовки майбутній вчителів фізико-технологічного профілю. Вперше (аналоги відсутні) впроваджена інноваційна концепція управління процесами формування прогнозованих професійних компетентностей і світогляду (власного педагогічного кредо) майбутнього педагога на принципах бінарності цілеорієнтацій (фізика + методика навчання фізики) та об’єктивного контролю в процедурах навчання суб’єкта.

Запроновано і апробовано цілісний пакет методичного супроводу дисипліни «Теорія і методика навчання фізики» з метою підтримки усіх видів навчальної, науково-дослідницької та фахової діяльностей студентів-фізиків упродовж усіх років навчання у вищому педагогічному закладі. Пакет орієнтуватиметься на ефективне формування прогнозованих професійних компетентностей та світогляду майбутнього учителя фізико-технологічного профілю.

За результатами І етапу: захищено 2 докторські та 2 кандидатські дисертації; захищено 15 дипломних робіт здобувачів ступеня вищої освіти «магістр».  Проведено міжнародну наукову інтернет-конференцію «Теоретичні і практичні основи управління процесами компетентністного становлення  майбутнього учителя фізико-технологічного профілю» (27-28 вересня 2017). Підготовлена до друку монографію «Міжпредметні зв’язки в навчальному експерименті як засіб формування предметної компетентності старшокласників з фізики». Опубліковано 4 навчально-методичних посібники для учителів фізики та технологій. Видано фаховий науковий збірник «Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія педагогічна / [ред. кол.: П.С. Атаманчук та ін.]. – Кам’янець-Подільський:  Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. – Випуск 23: Теоретичні і практичні основи управління процесами компетентнісного становлення майбутнього учителя фізико-технологічного профілю». Отримано 3 свідоцтва авторського права про на твір. Опубліковано 7 науково-методичних статей за темою проекту у журналах, що входять до науково-метричних баз даних. Опубліковано 48 науково-методичних статей за темою проекту  у журналах, що входять до переліку фахових видань України та мають ISSN, статті у закордонних журналах. За підсумками Експертної ради Міжнародної Академії наук вищої освіти виконавці (Атаманчук П.С., Мендерецький В.В., Ніколаєв О.М., Білик Р.М.)  відзначені 6 срібними та 1 бронзовою медалями та грантовою підтримкою для подальших наукових досліджень.

2018 рік

Розроблено дидактичну модель і наукову концепцію (теорію) управління процесами формування компетентнісних та світоглядних якостей (авторського педагогічного кредо) майбутніх учителів фізико-технологічних спеціальностей на основі оптимальної активізації логіко-раціональних та емоціонально-ціннісних особистісно-діяльнісних характеристик студента, критично осмислюючи (уникаючи констатувальних тенденцій). Окреслено можливість і педагогічну доцільність впровадження інтерактивних методів і сучасних технологій навчання як важливого засобу цілеспрямованого управління процедурами здобування індивідом якісної фізичної, математичної та технологічної освіти; обгрунтовано необхідність структурування створеної концепції (теорії) управління навчанням, – передумови створення теорії (емпіричний базис + постулати + інтуїтивні здогадки) → ядро теорії (градація рівнів компетентності + освітній прогноз + об’єктивний контроль навчально-пізнавальної діяльності + управління навчанням + інтегральна дидактична схема виділення і використання компетенцій) → наслідки з теорії (бінарність цілеорієнтацій + тотальний дидактичний супровід навчальних занять + динамічний баланс особистісних начал + вірогідна схема самоуправління навчанням); доводелено, що в аспекті сукупної функціональної спроможності основних елементів цієї структури стає здійснимим гарантоване досягнення прогнозованого результату навчання.

Результати досліджень виконавців наукової роботи відображені у вигляді: дисертації на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук   – Кух А.М. «Теоретико-методичні засади професійної підготовки майбутніх учителів фізики в умовах освітньо-інформаційного середовища»; та дисертації на здобуття наукового ступеня  кандидата  педагогічних наук  – СОНДАК О.В. «Формування предметної компетентності з фізики у студентів медичних коледжів при вивченні оптики»; 18 дипломних робіт здобувачів ступення вищої освіти «магістр»;  3 монографії; 4 навчально-методичних посібники для учителів фізики та технологій та серії наукових публікацій у виданнях, що входять до наукометричних баз даних чи включені до переліку фахових видань України.

2019 рік

Підготовлено тематично-дидактичний супровід всіх видів навчально-пізнавальної діяльності студента (навчальної (лекційні, лабораторні, семінарські та практичні заняття, самостійна робота), науково-дослідницької (індивідуальні творчі завдання, презентації, авторські досліди, наукові розвідки, наукові публікації) та фахової (пасивна та активна педагогічні практики, педагогічні спостереження, педагогічний експеримент, кваліфікаційна робота, дисертація тощо)) на основі дієвого освітнього прогнозу та орієнтирів бінарної (фізика + методика навчання фізики) цільової освітньо-професійної програми, що сприяло формуванню компетентнісних та світоглядних якостей індивіда (власного педагогічного кредо), та є логічним наслідком цілеспрямованого управління процесом професійного становлення майбутнього вчителя фізики.

За результатами етапу підготолено захисту кандидатських дисертацій – 3;  монографію «Розвиток пізнавальної самостійності старшокласників у процесі навчання фізики» (Поведа Т.П.); монографія «Формування професійних компетенцій з безпеки життєдіяльності людини» (Чорна О.Г.); отримано свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір –2; опубліковано  навчально-методичні посібники для студентів та учителів – 4; серію науково-методичних статей опублікованих за темою проекту – 6; захищена дисертація на здобуття наукового ступеня технічних наук «Методи та засоби побудови і реалізації інтегро-степеневих моделей процесів відновлення вхідних сигналів нелінійних динамічних об’єктів» (Понеділок В.В. ; проведено міжнародну наукову інтернет-конференцію «Управління інформаційно-навчальним середовищем як концептуальна основа результативності фізико-технологічної освіти» (15 вересня – 2 жовтня 2019 р).

2020 рік

З’ясовано, що основою формування прогнозованих компетентностей та світогляду того, кого навчаємо є його залучення до активної навчально-пізнавальної діяльності, такої, щоб «теоретик» більше практикував, а «емпірик» більше теоретизував. Переконались також у тому, що обізнаність (компетентність, світогляд) учня (студента) формується внаслідок належного навіювання відношень до об’єкта пізнання та врахування вимог принципу динамічного балансу між раціонально-логічним і почуттєво-емоційним особистісними началами в сприйнятті та засвоєнні конкретного навчального матеріалу. Окреслені дидактичні впливи лежать в основі навчання, яке спонукає до безумовної сформованості в учнів особистісних компетентнісних показників вищого рангу, а в студентів (майбутніх учителів фізико-технологічного профілю) – власного (авторського) педагогічного кредо. Дія механізму формування прогнозованих навчальних досягнень в особистісно орієнтованому навчанні зводиться до поступового та гарантованого підвищення рівня обізнаності того, хто навчається.

Доведено, що процедурам розгортання і засвоєння навчального матеріалу за ознаками параметрів, – стереотипності, усвідомленості, пристрасності, – властивий перебіг у часі, – минулий, теперішній, майбутній.

За результатами етапу опубліковано 3 монографії:

1. Атаманчук П.С. Дидактика физики: избранные аспекты теории и практики / [колективная монография] П.С. Атаманчук, А.А. Губанова, О.Н. Семерня, Т.П. Поведа, В.З.Никорич, С.В. Кузнецова. – Каменец-Подольський –Кишенев. – Каменец-Подольский: ООО Друкарня «Рута». –2019. – 336 с.

Кух А.М. Управління підготовкою майбутнього вчителя фізико-технологічного профілю за копметентностями : Монографія /А.М. Кух. – Кам’янець-Подільський:«РУТА», 2019 – 220 с.

Конет І.М. Крайові задачі в кусково-однорідних циліндрично-кругових середовищах : монографія / І.М.Конет, Т.М. Пилипюк. – Чернівці: Технолрук, 2019. – 200 с.;

отримано свідоцтв про реєстрацію аторького права на твір – 4; опубліковано 4 навчальні посібники для студентів та учителів; опубліковано серія науково-методичних статей – 31.

2021 рік

Основні ідеї концепції формування компетентнісних і світоглядних якостей майбутнього учителя фізико-технологічного профілю апробовані в ході багатьох міжнародних, всеукраїнських, регіональних і міжвузівських наукових конференцій. Вони використані та впроваджені у педагогічних і технічних вищих навчальних закладах різних рівнів акредитації (Україна, Болгарія, Польща, Словаччина, Молдова)

Подана концепція набуває особливої актуальності в ракурсі орієнтирів Закону України «Про освіту» від 28 вересня 2017 року, що наближають нас до ідеології STEM-освіти, яка передбачає об’єднання (інтеграцію) природничих наук (Scince), використання нових технологій (Technology), інженерії (Enginering) та математики (Mathematics).

Розроблено модель освіти для якої методологічний засіб соціально-культурного і державницького підходу визначає глобальну мету освіти як чинники морального, інтелектуального, духовно-культурного, науково-технічного, економічного й кадрового характеру, і є надійною передумовою для створення STEM-інтегрованих стандартів національної освіти та вироблення ефективних технологій управління результативністю та якістю навчання. Доведено, що STEM-інтеграція – це «дидактичний прорив» у царині докорінно-якісної модернізації освітньої галузі як такої. Іншими словами: це низка чи послідовність курсів або програм навчання, яка готує учнів до успішного працевлаштування, до освіти після школи або для того й іншого. Тобто легко спрогнозувати, що основний вектор таких процедур – це готовність суб’єкта до креативної творчої діяльності упродовж усього свого життя.

Загалом означено компетентнісно-цільовий підхід в навчанні (фізика + методика навчання фізики), що дозволяє більш об’єктивно і точно, в залежності від мети навчання, визначати рівень предметної компетентності учня, або рівень предметної і професійної компетентності майбутнього педагога фізика.

Результати досліджень апробовано на  Міжнародних, Всеукраїнських, регіональних конференціях; висвітлено у монографіях, підручниках, посібниках, статтях у фахових виданнях України та за кордоном, тезах.

За результатами етапу опубліковано монографії

Атаманчук П.С. Менеджмент формування природничо-наукової компетентності майбутнього педагога: кол. монографія (глава 1.) / Наукові дослідження в умовах глобалізації сучасного світу. Книга 1. Частина 2: Серія монографій / [авт.кол.: П.С.Атаманчук, Я.О.Львович, А.П.Преображенський, О.М.Селедцов, Т.Д.Чубіна и др.]. – Одеса: Купрієнко С. В, 2020 – 194 с. : іл., табл. – (Серія «Наукові дослідження в умовах глобалізації сучасного світу», Книга 1). – С. 13-37;

Білик Р.М. Теорія і методика навчання майбутніх учителів технологій з питань безпеки та охорони праці : монографія / Р.М. Білик. Кам’янець-Подільський: ТОВ «Друкарня «Рута», 2020.   183 с.

Kukh A.М. Wisentshaft für den mоdernen Menschen: erziehung, psychologie, philosophie, philologie, kunstgeschichte. Monografische Reihe “Europäische Wissenschsft”». Buch 4. Teil 7. 2021;

Посібники:

Педагогічна практика для студентів спеціальності «Середня освіта (Фізика)» / Автори-укладачі: П.С. Атаманчук, Т.П. Поведа, В.С. Щирба. – Кам’янець-Подільський: К-ПНУ ім. Огієнка. – 95 с.;

Кух А.М., Кух О.М. Навчальний експеримент з фізики в сучасній школі. Навчальний експеримент з фізики в сучасній школі: навчально методичний посібник / Кух А.М., Кух О.М. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2021.;

Кух А.М., Кух О.М. Лазерний практикум з фізики Лазерний практикум з фізики: навчально методичний посібник / Кух А.М. – Кам’янець-Подільський, ТОВ «Друкарня «Рута» 2021. – 148 с.; Понад 20 статей.

За результатами досліджень започаткована комплексна наукова тема: “Модернізація окремих складових змісту освіти на основі компетентнісного підходу, STEM технологій” спрямоване на забезпечення розвитку наукового напряму «Суспільні науки» 014 Середня освіта (Фізика).

В рамках досділження захищено дисертації

докторські

Ніколаєв О. М. «Теоретико-методичні засади формування методичної компетентності майбутніх учителів фізики у процесі навчання фізики» (Науковий консультант –  Атаманчук П.С.), 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика), 2017 р.

Семерня О.М. «Формування методичної компетентності майбутніх учителів фізики в процесі практичних занять з методики навчання фізики. (Науковий консультант – Атаманчук П.С.), 00.02 – теорія та методика навчання (фізика), 2017 р.

Кух А.М. «Теоретичо-методичні засади професійної підготовки учителя фізики в умовах освітньо-інформаційного середовища” за спеціальностями 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти, 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика) (науковий консультант – Атаманчук П.С.), 2018 р.

Кандилатські

Семенишена Р.В. «Формування наукового світогляду старшокласників у процесі вивчення фізики» (науковий керівник – Атаманчук П.С.), 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика).

Чорна О.Г. «Методика навчання соціально-екологічної безпеки майбутніх учителів технологій» 13.00.02. – Теорія та методика навчання (технічні дисципліни).

Килимник С. І. «Організація професійно-орієнтованої діяльності студентів у процесі вивчення фізики в коледжах» (науковий керівник – Кух А.М.), 13.00.04 – теорія і методика професійного навчання (фізика).

Сондак О.В. «Формування предметної компетентності з фізики у студентів медичних коледжів при вивченні оптики”, (науковий керівник – Ніколаєв А.М.), 13.00.02 – теорія і методика професійного навчання (фізика),

Тема продовжує залишатися актуальною, через потребу удосконалення сучасної практики і удосконалення методики управління навчально-пізнавальною діяльністю в умовах STEM-освіти.

 

СПИСОК АВТОРІВ

Керівник НДР

Доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри методики викладання фізики та дисциплін технологічної

освітньої галузі                                                                                                П.С. Атаманчук

Відповідальний виконавець:

Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри методики викладання фізики та дисциплін технологічної освітньої галузі                                                                                                                  Р.М. Білик

 

Виконавці:

Доктор фізико-математичних наук, професор, професор кафедри математики,   проректор з наукової роботи                                                                                                                                               І.М. Конет

Доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри методики викладання фізики та дисциплін технологічної освітньої галузі                                                                                                 М.В. Мендерецький

Доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри методики викладання фізики та дисциплін технологічної освітньої галузі                                                                                               А.М. Кух

Доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри інформатики

А.Ф. Федорчук

Кандидат педагогічних наук, доцент,   доцент кафедри математики

Ю.Л. Сморжевський

Доктор педагогічних наук, доцент, доцент кафедри методики викладання фізики та дисциплін технологічної

освітньої галузі                                                                                                О.М. Семерня

Кандидат фізико-математичних наук,    доцент кафедри інформатики

Т.М. Пилипюк

Кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри методики викладання фізики та дисциплін технологічної освітньої галузі                                                                                                О.Г. Чорна

Кандидат психологічних наук, доцент, доцент кафедри психології освіти

Н.П. Панчук

Кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри методики викладання фізики та дисциплін технологічної освітньої галузі                                                                                                Т.П. Поведа

Кандидат технічних наук, доцент, завідувач кафедри математичних дисциплін і моделювання  Подільського державного аграрно-технічного університету                                      А.П. Громик

Кандидат фізико-математичних наук, доцент,  декан фізико-математичного факультету                                                                                                                                                                                      В.С. Щирба

Старший лаборант кафедри методики викладання фізики та дисциплін   технологічної освітньої галузі                                                                                                                                                           О.В. Білик

Провідний фахівець бухгалтерії                                                                 Р.З. Григоряк

Підготував звіт                                                                          Кух А.М.