Щороку 26 квітня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф.
Саме цього дня у 1986 році сталася найстрашніша техногенна аварія в історії людства на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції.
Ця подія — нагадування про небезпеку використання атомної енергетики, про героїзм ліквідаторів аварії, про наслідки, які ця катастрофа принесла довкіллю та людям.
Через тридцять років після аварії ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті Чорнобиля.
Наслідки катастрофи залишаються й донині предметом обговорення світової наукової спільноти. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.
Точне число жертв встановити не вдалося, оскільки багато людей помирали через роки. Одразу після аварії майже 8,5 млн людей були опроміненими. За приблизними розрахунками, від аварії на ЧАЕС померло близько 4000 осіб. 30 співробітників АЕС померло в перші дні і тижні, ще сотні тисяч людей померли в наступні кілька років від онкологічних захворювань і променевої хвороби.
Аварія на Чорнобильській АЕС викликала катастрофічне забруднення навколишнього середовища. Близько 207,5 тис. кв. км територій було забруднено, з них 52 тис. кв. км – сільськогосподарські землі. Реактор продовжував випромінювати радіацію ще 3 тижні, доки його не закидали сумішшю піску, свинцю, глини і бору. Територія міста Прип’ять досі вважається непридатною для життя, а навколо станції створено 30-кілометрову зону відчуження.
Уряд СРСР, очевидно, намагався приховати цю трагедію від світу через нав’язливу ідею секретності. Та не вдалося. Перше офіційне повідомлення в СРСР зробили аж 28 квітня під тиском міжнародної спільноти, але і в ньому майже не повідомлялось про масштаби проблеми.
Аварія сильно підірвала довіру громадськості до ядерної енергетики. З 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції.
У 2016 році було створено Чорнобильський Радіаційно-екологічний біосферний заповідник. Для відвідувачів розроблено і впроваджено 26 маршрутів зоною відчуження. На сучасному етапі відбувався процес перетворення зони відчуження на зону відродження.
Проте, через 36 років Чорнобиль пережив другу катастрофу — окупацію російськими загарбниками.
За інформацією Державного агентства України з управління зоною відчуження, 24 лютого 2022 року російські загарбники окупували зону відчуження та ЧАЕС. Вони пробули там до 31 березня. Майже 36 днів Чорнобильська зона потерпала від мародерських та руйнівних дій. Вони вивезли унікальну радіологічну лабораторію, полонили захисників ЧАЕС та примушували персонал до роботи в умовах надмірного опромінення, електростанція 5 діб не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива. Фахівці були шоковані тим, що загарбники рили окопи в одній з найбільш радіоактивних місцин – Рудому лісі. Тобто вони могли опромінитись та заразити інших.
На даний час в зоні відчуження нормальний радіаційний фон, його постійно контролюють співробітники станції. Усі датчики відновлені після того, як в екоцентрі росіяни все погромили.
За попередніми підрахунками станції було завдано матеріальних збитків на 135 млн доларів. Проте все можна буде відновити за рік-два після перемоги України у війні.
На сьогодні туристам заборонено відвідувати зону відчуження через велику кількість замінованих територій.